Ücretsiz Teklif Al

BLOG

Köpeklerde Uyku Düzeni 17.07.2018
Köpeklerin sağlığı için uyku oldukça önemlidir. Dostlarımız, insanlara ve birçok canlı türüne nazaran daha fazla uykuya gereksinim duyarlar. Bu yüzden gerektiği kadar uyumaları ve rutin bir düzene sahip olmaları oldukça önemlidir.

Köpekler günde kaç saat uyumalı?
Dostlarımızın ihtiyaç duyduğu uyku saati günde ortalama 10.5 saattir. İnsanların ihtiyaç duyduğu uyku ise günde ortalama 8 saat civarıdır.

Görüyoruz ki; köpekler insanlardan daha fazla uyku ihtiyacı hissediyor. Bu yüzden özellikle gündüzleri, yeterli miktarda enerji harcamalarına yardımcı olmalı ve böylece geceleri rahatça uyumalarını sağlamalıyız.

Bu süre yavru köpekler için de aynı mıdır? 
Genellikle değildir. Yavruların, yetişkinlerden daha çok uykuya gereksinim duyması doğanın bir kanunudur. Dolasıyla, ortalama 10.5 saat olan süre yavrularda 12-13 saate kadar çıkabilir.

Köpekler rüya görür mü?
Kesinlikle evet… Bu, bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.  

Bazen köpeğinizi uyku esnasında hareket ederken görürsünüz. Göz kapağını ya da patilerini oynatması gibi… Bunun sebebi, dostunuzun rüya görmesidir.

Onlarda da bizlerde olduğu gibi hafif uyku ve derin uyku evresi vardır. Köpekler çoğunlukla hafif uyku evresindelerdir. Bu esnada dış ortamdaki ‘çıt' sesini bile algılayıp uyanabilirler. Ancak, derin uyku (REM uykusu) esnasında dış dünyadaki seslere kapalıdırlar. Rüyayı da bu esnada görürler.

Köpekler geceleri neden uyumaz?
Öncelikle fiziksel bir sorununun olup olmadığının tahlil edilmesi açısından veterinere götürmelisiniz.

Eğer, fiziksel bir sorunu yoksa geceleri uyku sorunu yaşamasının nedenleri şunlar olabilir:
Güvensizlik: Gün içerisinde psikolojik olarak etkileneceği bir olay yaşamışsa uyku sorunu yaşaması doğaldır. Ayrıca, dostunuzun kendisine ait bir yatağının olmaması kendini ayak altında hissetmesine, bu da güvensiz bir ruh haline bürünmesine yol açar. 

Geçmişte yaşanan psikolojik etmenler: Geceleri uyumamasının altında böyle bir neden de yatabilir. Bu duruma genelde –maalesef- barınaktan sahiplenilen köpeklerde rastlanılır. Psikolojik sancılar, dostlarımızın metabolizmasına zarar verir. Bu da geceleri dolaşmasına, havlamasına ya da ağlamasına sebep olur.

Gün içinde yeterli enerjiyi harcayamaması: Bu konuya yukarda kısaca değinmiştik. Verimli bir uyku için gün içerisinde yeterince dolaştırmalı, kaslarını hareket ettirmesi için onunla oynamalı ve egzersiz yaptırmalısınız. 
Tüm bunlardan yola çıktığımız zaman;

Dostlarınıza güvenli bir yaşam sunmalısınız. Fiziksel sağlığının yanı sıra ruhen de kendisini iyi hissettirmelisiniz.
Ayrıca şunu da hatırlatmakta fayda var;

Dostlarımızın uykusunun yalnızca %36'sını REM uykusunda (derin uykuda) geçirir. Geriye kalan %64'lük dilimde çevresindeki en ince sesi bile algılayabilir. Bu yüzden yatağını, kulübesini ya da kutusunu gürültüden uzak kalacağı bir yerde konumlandırmalısınız.
E-Bültene Kayıt Ol! Tüm yenilik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen e- bültene abone olun!
5.000 m2 yeşillikler içine kurulu, doğa dostu, 8 m2 ısı yalıtımlı, yazın serin, kışın sıcak tutan özel tasarım ahşap kennel’lar ve aynı zamanda ihtiyaç duyan yavrularımıza ev ortamında konaklama imkanı ile tatil köyünden beklenen her şeyin bir arada bulunduğu ve sadece bir alo ile evinizden yavrularınızı güvenle teslim edebileceğiniz konaklama ve eğitim merkezimiz hizmetinizdedir.
Çengeldere Mahallesi, Ezgi Sokak No:8, Beykoz/İstanbul, Türkiye
+90 532 457 77 51 freedogkennel@outlook.com.tr
FREEDOGKENNEL © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.