Ücretsiz Teklif Al

BLOG

Yavru Köpeklerde Tasma Eğitimi 16.07.2018
Köpeklerin –özellikle yavruyken- kontrol altında tutulması gereken zamanlar vardır. Bunun için tasma ve tasma eğitimi büyük önem taşır. Dostunuzun güvenliği ve sağlığı açısından, ona iyi bir tasma eğitimi vermeniz kesinlikle şarttır.

Tasma eğitimi kısadır fakat pürüzsüz bir süreç değildir. Çünkü, dostlarımız vücutlarına yabancı buldukları bu maddeyi hemen kabullenmeyebilir ve takmamakta ısrarcı davranabilirler.
  • Tasma eğitiminin süresi ne kadardır?
Ortalama olarak 1 haftadır. Ancak, şunu unutmamalısınız; Az sonra okuyacağınız aşamaları sabırla ve doğru bir biçimde uygulamanız, bu zaman dilimini 3 güne de indirebilir.

Tasma eğitiminde 3 temel aşama vardır. Peki, nedir bunlar?
  • Alıştırın.
Yavru köpeklerin tasmayla ilk tanışmaları savaş halinde geçer. Kurtulmak için elinden gelen her şeyi yaparlar. Tasmayı ısırarak deforme edebilir ve koparabilirler. Asla pes etmemeli ve sakin olmalısınız. 

Köpeğiniz 1 aydan küçükse, alışması için boynuna hafif ve ince bir ip bağlayabilirsiniz. 1 aydan daha büyükse doğrudan tasma takabilirsiniz.

Alıştırma esnasında dostunuzun dikkatini dağıtmanız lehinize olacaktır. Oyun esnasında tasma takarsanız, boynundaki maddeyi unutacak ve alışması biraz daha kolaylaşacaktır.

Alıştırma evresiyle ilgili şunu da eklemekte yarar var; Tasmayı gevşek bırakmazsanız dostunuzun boynunu sıkar ve bu onun daha çok direnmesine yol açar.
  • Tasmayı zincire veya kayışa bağlayın.
İlk aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra, sıra zincir ve kayışa alışmalarında…

Bu eğitimin başlangıç olarak evde de yapabilirsiniz dışarıda da, karar tamamen size ait...

Tasmanın ucunu bağladığınız kayış veya zinciri ilk egzersizlerde serbest bırakmalısınız. Tasmanın hareket özgürlüğünü kısıtlayıcı bir unsur olmadığını anlaması için bunu yapmanız şarttır. Bu nedenle tasma eğitimini dışarda yapmaya başladığınız zaman kalabalık caddeler yerine ferah ve geniş alanları tercih etmelisiniz.
  • Hazır sayılırsınız.
İlk iki aşamayı başarıyla tamamladıysanız, köpeğiniz tasmayla dolaşmaya hazır demektir. Ancak, onu kayış/zincirle çekmeniz gereken durumlarda, ilk başta sorun yaşayabilir, dostunuz tarafından yadırganabilirsiniz. Bu çok normal ve kısa bir süreçtir. 
Zorluk çıkarttığı anlarda onu sert bir tonda uyarmanız gerekebilir. Uyum sağlamaya başladığında ona mutlaka sevgi göstermeli ve övmelisiniz. Dostunuz bu şekilde, tasma eğitiminin doğru ve yanlışlarını zihninde kodlayarak süreci tamamlayacaktır.
E-Bültene Kayıt Ol! Tüm yenilik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen e- bültene abone olun!
5.000 m2 yeşillikler içine kurulu, doğa dostu, 8 m2 ısı yalıtımlı, yazın serin, kışın sıcak tutan özel tasarım ahşap kennel’lar ve aynı zamanda ihtiyaç duyan yavrularımıza ev ortamında konaklama imkanı ile tatil köyünden beklenen her şeyin bir arada bulunduğu ve sadece bir alo ile evinizden yavrularınızı güvenle teslim edebileceğiniz konaklama ve eğitim merkezimiz hizmetinizdedir.
Çengeldere Mahallesi, Ezgi Sokak No:8, Beykoz/İstanbul, Türkiye
+90 532 457 77 51 freedogkennel@outlook.com.tr
FREEDOGKENNEL © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.