Ücretsiz Teklif Al

BLOG

Yaz Mevsiminde Nasıl Köpek Gezdirilir? 06.07.2022
Eğitim, köpeklerin yaşamını sağlıklı sürdürmesi adına ihtiyaç duydukları en önemli konulardan biri. Hatta belki de en önemlisi… Dostlarımız yalnızca sevgiye, şefkate ve iyi beslenmeye ihtiyaç duymazlar. Çevresiyle iyi ilişkiler kurmaları, sadâkatlerini kaybetmemeleri ve ruhen sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri her şeyden önce iyi bir eğitime bağlıdır.

Peki, köpeklerde eğitim ne zaman başlar? 
Köpeklerin duyularıyla hareket eden eylemsel canlılar olduğunu daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Keşfetmek doğalarının olağan bir parçasıdır ve bu süreç hayatlarının son gününe dek devam eder.

Dolayısıyla, sanıldığının aksine eğitim yalnızca yavruyken verilmez. Hayatının her döneminde yeni keşifler yapmaya meyilli oldukları için, eğitim asla sona ermez.

Gerçek olan şudur; eğitim döneminin en önemli ve en büyük kısmı yavruluk döneminde verilir. 

Bu kısmın altını kalınca çizmekte fayda var; dostunuzun uysal, sadık, çevresiyle iyi ilişkiler kuran bir köpek olması doğrudan doğruya alacağı eğitimle olanaklıdır. Böyle olması O'nun ruhen ve bedenen sağlıklı bir yaşam sürdürmesini sağlayacağı gibi sizin hayatınızın da renklenmesini mümkün kılacaktır. 

Lütfen aklınızdan çıkarmayın; köpeğinizi iyi eğitmek demek, dostunuzun bir dediğinizi iki etmemesi, her direktifinizi harfiyen uygulaması değildir. Bunu daha net açıklamak adına bizden yani insanlardan bir örnek verebiliriz. Sağ elinizle 6 çizerken, sağ ayağınızı saat yönünde döndüremezsiniz. Muhtemelen şu an denediniz ve yapamadınız değil mi?

Neden yapamadınız? Çünkü beyninizin çalışma metoduna aykırı bir şey denediniz. Dogmatik kapasitenizi aşmaya çalıştınız ve doğal olarak başaramadınız.

Şimdi soruyu şöyle soralım: Hayatları boyunca maksimum 500 kelime öğrenebilen -ki bu yaklaşık olarak 2 yaşında bir çocuğun zekâsına denktir- bir canlıdan her isteğinizi harfiyen yerine getirmesini istemeniz biraz haksızlık olmaz mı?
Köpek eğitimindeki en kilit noktalardan biri sabırdır.

Peki, neden bu kadar önemlidir sabır? 
Şöyle ki; Dostlarınız yavruluk döneminden itibaren sizin davranışlarınızı izler ve reaksiyonlarını bu izlenimlerine göre verir. Sabırlı davranırsanız birçok konuda kısa zamanda sonuç alırsınız. Sabırsız davranır ve vaktinden önce sonuç beklerseniz sizden korkmasına sebep olursunuz.

Köpeğinizi korkutarak yetiştirmek, sadakatini arttırmaz. Aksine, hırçınlaştırırsınız. 

Örneğin; Tasma eğitiminden yeterli verim alamadığınız kanısındasınız. O'na kızdınız, incittiniz ve korkuttunuz. Size bir sonraki gezinizde yine çekiştirir ve bildiğini okur demeyeceğiz. Ancak, unutmamalısınız ki, korkutarak yetiştirdiğiniz köpeğin agresif olması kaçınılmazdır. Başka bir pet gördüğü zaman tasmasından kurtulup saldırıya geçebilir.
Zamana bırakıp sabırlı olmak mı, yoksa bahsettiğimiz diğer tablo mu? Kararı siz verin…
E-Bültene Kayıt Ol! Tüm yenilik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen e- bültene abone olun!
5.000 m2 yeşillikler içine kurulu, doğa dostu, 8 m2 ısı yalıtımlı, yazın serin, kışın sıcak tutan özel tasarım ahşap kennel’lar ve aynı zamanda ihtiyaç duyan yavrularımıza ev ortamında konaklama imkanı ile tatil köyünden beklenen her şeyin bir arada bulunduğu ve sadece bir alo ile evinizden yavrularınızı güvenle teslim edebileceğiniz konaklama ve eğitim merkezimiz hizmetinizdedir.
Çengeldere Mahallesi, Ezgi Sokak No:8, Beykoz/İstanbul, Türkiye
+90 532 457 77 51 info@freedogkennel.com
FREEDOGKENNEL © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.