Ücretsiz Teklif Al

BLOG

Köpekler İçin Hangi Gıdalar Tehlikeli? 02.07.2018
Küçükken izlediğiniz çizgi filmleri hatırlayın. Köpekler kemik yer, kediler süt içer, fareler peynire bayılır… 

Evet yerler, fakat bizler için tehlike arz etmeyen birçok gıda dostlarımız için riskli olabilir. Bu yüzden onların beslenmelerine çok ama çok dikkat etmeliyiz. 

Peki hangi gıda köpekler için tehlikelidir? Ne gibi problemler doğurur? Şöyle bir göz atalım…
 • Hayvansal Yağlar
Mutlaka sofranızda artan tavuk derisi ya da et kalıntılarını köpeğinize verdiğiniz olmuştur. Bu durum, onlar için büyük bir risktir. Mide bulantısı, kusma ve zehirlenmelerine yol açabilir. Ayrıca pankreasına da ciddi zararlar verebilir.
 • Süt
Köpeğinizin vücudunda, sütün içinde yer alan lactose maddesini parçalayan lactase enzimi yeterli miktarda olmayabilir. Süt içmesini istiyorsanız lactose'suz süt almalısınız.
 • Soğan ve Sarımsak
Köpekler için en tehlikeli gıdalar kategorisinde başı çekenlerden… Soğan ve sarımsak içerisinde toksit barındırır. Bu da dostunuzun kısa süre içerisinde zehirlenmesine neden olabilir.
 • Balık Kılçığı
Köpekler insanlar kadar yavaş beslenmez. Dolayısıyla balık kılçığı sindirim sisteminde yırtılmaya sebep olabilir.
 • Çikolata
Çikolata yalnızca yapısında şeker bulunduğu için zararlı değildir. İçerisinde yer alan plesenta maddesi köpeğinizin kalp ve damar sistemini etkilemekle kalmaz, hamileyse yavrusuna da zarar verebilir.
 • Kedi Maması
Kedi ve köpeklerin beslenme alışkanları kesinlikle aynı değildir. Yapı itibarıyla kedilerin ihtiyaç duyduğu yağ ve protein miktarı, köpeklerden oldukça fazladır. Dolayısıyla dostunuza kedi maması vermeniz sindirim sisteminde, gözlerinde, damarlarında ve karaciğerinde büyük sorunlara yol açabilir.
 • Ciğer
Ciğerin içerdiği A Vitamini miktarı köpekler için çok fazladır. Dolayısıyla bu gıdayı sindirmesi dostunuzda A Vitamini zehirlenmesine neden olabilir.
 • Meyve Çekirdekleri
Böbreklerine zarar verebilir. Kusma ve solunumda güçlük gibi durumlar doğurabilir.
 • Suni Tatlandırıcı
Köpeklerde çok hızlı bir şekilde şekeri düşürür. Bilinç kaybına bile sebebiyet verebilir. Bu yüzden yere düşen bir tatlandırıcıyı yediğinden şüphe duyduysanız mutlaka veterinere göstermelisiniz.
 • Tavuk
İlginç bir bilgi verelim. Köpeklerin tavuğu pişmiş haliyle yemesi çiğ olarak yemesinden çok daha tehlikelidir. Tavuk piştiği zaman kemik yapısından ötürü köpekler için daha tehlikeli hale gelir. Bu sebeple, köpeğiniz tavuk yediyse tereddüt etmeden veterinere götürmelisiniz.
 • Küflü Gıdalar
Bazı küflü gıdalar köpek sağlığı için zararlı toksinler içerir. Bu durum dostlarınızın kasılma ve kriz geçirmelerine zemin hazırlayabilir. Her ne kadar koklama yetileri epey yüksek olsa da küfün kokusunu anlamayıp yemeleri sık rastlanan bir durumdur.

Dipnot: Köpeklere vereceğiniz yemek artıkları, günlük gıdasının %10'unu kesinlikle geçmemelidir.
E-Bültene Kayıt Ol! Tüm yenilik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen e- bültene abone olun!
5.000 m2 yeşillikler içine kurulu, doğa dostu, 8 m2 ısı yalıtımlı, yazın serin, kışın sıcak tutan özel tasarım ahşap kennel’lar ve aynı zamanda ihtiyaç duyan yavrularımıza ev ortamında konaklama imkanı ile tatil köyünden beklenen her şeyin bir arada bulunduğu ve sadece bir alo ile evinizden yavrularınızı güvenle teslim edebileceğiniz konaklama ve eğitim merkezimiz hizmetinizdedir.
Çengeldere Mahallesi, Ezgi Sokak No:8, Beykoz/İstanbul, Türkiye
+90 532 457 77 51 freedogkennel@outlook.com.tr
FREEDOGKENNEL © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.