Ücretsiz Teklif Al

BLOG

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi köpek sahiplenme 23.07.2018
Köpekler kesinlikle zeki canlılardır. Yaşamları boyunca hem kendi deneyimleriyle, hem de doğru eğitimle birçok şey öğrenirler. Anahtar kelime sabırdır. Sabrınız, hoşgörünüz ve doğru bir eğitim vermeniz dostlarınız için doğru yaşam formunun kapısını açar.

Yavru köpeklerin tuvalet eğitimini kavraması bir anda gerçekleşmez. Süreç işidir. İtiraf etmeliyiz ki, sıfır kazayla atlatılacak, çok da basit bir süreç değildir.

Nasıl başlamalısınız?
Yavru köpeklerin ihtiyaç duyduğu en önemli olgulardan biri güvendir. Bulunduğu ortama uyum sağlamaları için kendilerine ait bir alana sahip olmaları gerekir. Bu bir kulübe ya da sizin belirleyeceğiniz başka bir yer olabilir. Yemek ve su kabını, oyuncaklarını, ona ait tüm eşyaları buraya yerleştirmelisiniz. Tuvalet eğitimine başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey, dostunuza bu alanı hazırlamaktır.

Kaç haftalıkken başlamalısınız?
Evinize geldiği ilk gün, kaç haftalık olduğuna bakmaksızın başlamalısınız. Çabuk başlamanız, süreci hızlandıracaktır.

İlk adım…
Köpekler içgüdüsel olarak yaşam alanı olarak kabul ettiği yere tuvalet yapmak istemezler. Dolayısıyla, tuvalet için de başka bir alan hazırlamalısınız. 

Bu alanı eczaneden satın alabileceğiniz tuvalet petleri veya gazete kâğıtlarıyla kaplayın. İlk başta kâğıt ya da petleri yırtma, tuvaletini alanın dışına taşırma gibi davranışlar gösterebilir. Bu oldukça normaldir. Sabırlı olmalısınız…

Yavru köpeklerin tuvalet zamanını nasıl belirlersiniz?
Yavrularda çok net bir zaman dilimi olmasa da ortalama 2 saatte bir tuvalet ihtiyacı hissederler. Bu yüzden, 2 saat dolduğu zaman dostunuzu tuvalet alanınıza bırakabilirsiniz. 

Tuvaletini alanın dışına yaptığında sert bir ses tonuyla uyarıp, başarı gösterdiğinde takdir etmelisiniz. 8 haftadan büyük köpeklerde davranış yaklaşık 5 gün içerisinde olumlu bir rutine dönüşecektir. 8 haftadan küçük yavrularda bu süre biraz daha uzun olacaktır.

Petlere alıştı, peki ya sonra?
Köpek eğitiminde en önemli noktalardan biri gözlemdir. Dostlarınızın davranışlarını ve vücut dilini sık sık gözlemlemelisiniz. Tuvalet eğitiminde bunu daha da yoğun bir şekilde yapmalısınız.

Köpeğinizin yavaş yavaş aşama kaydettiğini mi gözlemlediniz? Hemen petlerin/kâğıtların sayısını azaltın. Bunu 2-3 günde bir yapabilirsiniz. Ardından petlerin arasında boşluklar bırakmaya başlayın. Göreceksiniz ki, dostunuz alışkanlık kazandığı için tuvaletini boşluklara değil, petlere/kâğıtlara yapacaktır.

Unutmadan söyleyelim; İlk 8 hafta köpeklerin bağışıklık sistemleri için çok önemlidir. Bu sebeple, kirlenen pet/kâğıtları anında değiştirmelisiniz.

Dışarı çıktınız…
Köpeklerinizin evdeki tuvalet eğitimini başarıyla uygulaması, dışarı çıktığınızda da hemen aynı başarıyı göstereceği anlamına gelmez. Heyecanlanabilir ve ilk başlarda tuvaletini yapmak istemeyebilir. Bu da aynı evdeki süreç gibi son derece olağan bir durumdur. 

Bu noktada yapmanız gereken birkaç basit şey var:
Evde alışkanlık kazandırdığınız pet/kâğıtları dışarı çıkarken yanınıza alın. İlk birkaç gün tuvalet için belirlediğiniz noktaya götürün ve bunları patisinin altına yerleştirin. Dostunuz böylece daha cesaretli davranacaktır. 

Mutlaka anahtar kelimeniz olsun. ‘'Haydi! Tuvalete çıkıyoruz'' gibi… Bunu her tuvalete çıkaracağınız esnada tekrarlayın. Köpeğiniz bir süre sonra kendini buna koşullayacak ve ne yaptığını bilir bir hale gelecektir.

Son olarak: Düzen 
Eğitimi başarıyla tamamladığında yapmanız gereken en önemli şey, dostunuzu belirli saatlerde tuvalete çıkartmaktır. Aksi takdirde, kafası karışabilir ve tuvaletini evin içinde yapabilir.
E-Bültene Kayıt Ol! Tüm yenilik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen e- bültene abone olun!
5.000 m2 yeşillikler içine kurulu, doğa dostu, 8 m2 ısı yalıtımlı, yazın serin, kışın sıcak tutan özel tasarım ahşap kennel’lar ve aynı zamanda ihtiyaç duyan yavrularımıza ev ortamında konaklama imkanı ile tatil köyünden beklenen her şeyin bir arada bulunduğu ve sadece bir alo ile evinizden yavrularınızı güvenle teslim edebileceğiniz konaklama ve eğitim merkezimiz hizmetinizdedir.
Çengeldere Mahallesi, Ezgi Sokak No:8, Beykoz/İstanbul, Türkiye
+90 532 457 77 51 freedogkennel@outlook.com.tr
FREEDOGKENNEL © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.