Ücretsiz Teklif Al

Kore Maltese/Maltese

Apartman daireleri için en çok tavsiye ettiğim Maltese ırkıdır. Boyutunun küçük olması tüy dökmeme özelliği, tuvaletini çok çabuk öğrenmesi onu bu noktaya getiren özellikleri. Tabi hepsi safkan olması halinde geçerli. Hayatında hiç köpek beslememiş ve yüksek sorumluluk altına girmek istemeyen aileler için bakılması en ideal ırktır.

Bundan 2000 yıl öncesine değin süren bir geçmiş kökene sahip olan ve bilinen en eski köpek ırklarından biri olan Maltese Terrier, Malta köpeği ve Bichon Maltaise isimleri ile de tanınır. İsminden de anlaşılacağı üzere bu köpek ırkının ataları, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Malta Adası'ndan gelir. Çok köklü ve uzun bir geçmişe sahip olan Maltese Terrier, dönemin ileri gelen düşünce insanlarından olan Aristo tarafından muazzam orantılı olarak sıfatlandırılmıştır. 

Malta Adası'nın o dönemlerde oldukça önemli bir stratejik konumu olduğundan ötürü Fenikeliler, Romalılar ve Araplar gibi milletlerce sıkça demir atılan yerlerden biriydi. Malta Adası bu gidiş geliş sebebi ile birçok etkileşim merkezinin odağı haline gelir. Bu gezilerin sonunda çeşitli yerlerden gelen soylu kadınların ilgisini küçük, tatlı ve uysal olan Maltese Terrier köpeği çeker. Maltese Terrier birçok Roma efsanesinde yerini alarak o dönemin ikonik sembollerinden biri haline gelir. Bu durumda Maltese Terrier'in dünya çapındaki tanınırlığını artıran gelişmelerden biri haline gelir.

Bu kucak köpeğinin tarihsel kökeni tam olarak saptanamasa da Spaniel ve Poddle cinslerinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıktığı genel yaygın bir savdır. Buna ek olarak Maltese cinsi, Bolognese, Bichon Frise, Havanese gibi köpek ırklarının ilk örneklerindendir. Şu anki hali ile Maltese ırkını ıslah eden toplum İngiliz toplumudur.

Maltese Köklü Geçmişi

Ortak ataları olan Spaniel ve Poddle ırklarının çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktığı tasavvur edilen Maltese; antik dönemde yaşamış olan İsveç Spitz türü köpeklerin 2. kuşak örnekleri olarak da bilinir. 
 Maltese beyaz renkteki tüyleri ile ipeksi bir dış görünüme sahiptir. Geçmiş süreçler itibari ile beyaz renk dışında başka renklerde de görülmüştür. Sadece renklerinde değil genel anatomik yapısında da birtakım değişimler görülen bu köpek ırkı bu değişimlere rağmen her dönemde önemini korumuştur. 

Fizyolojik olarak powderpuff adı verilen bir yapıya sahip olduğundan oyuncak köpek olarak da bilinir. 19. yüzyılın başlarında Amerika'ya getirilen bu kucak köpekleri çevrenin etkisi ile birtakım değişimler geçirir. Avrupa kıtasında da adından sıkça söz ettiren Maltese Terrier, Josephine Bonaparte, Elizabeth Quenn ve Marie Antoinette gibi isimler vasıtasıyla popülerliğini diğer kıtalara taşımıştır.

 

E-Bültene Kayıt Ol! Tüm yenilik ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için lütfen e- bültene abone olun!
5.000 m2 yeşillikler içine kurulu, doğa dostu, 8 m2 ısı yalıtımlı, yazın serin, kışın sıcak tutan özel tasarım ahşap kennel’lar ve aynı zamanda ihtiyaç duyan yavrularımıza ev ortamında konaklama imkanı ile tatil köyünden beklenen her şeyin bir arada bulunduğu ve sadece bir alo ile evinizden yavrularınızı güvenle teslim edebileceğiniz konaklama ve eğitim merkezimiz hizmetinizdedir.
Çengeldere Mahallesi, Ezgi Sokak No:8, Beykoz/İstanbul, Türkiye
+90 532 457 77 51 freedogkennel@outlook.com.tr
FREEDOGKENNEL © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.